Łupież biały

Łupież biały – jest częstą chorobą skóry, najczęściej występującą u dzieci i zazwyczaj postrzeganą jako suche, dobrze skalowane, blade plamy na twarzy. Jest samoistny i zwykle wymaga jedynie użycia kremów.

lupiez-bialy

Choroba nazwana jest tak ze względu na wygląd łuszczącej się początkowo skóry( łupież ) i bladość plastrów.

Wiele osób zauważa pozytywne zmiany i powrót barwnika skóry po właściwym usunięciu metali ciężkich z organizmu tą metodą czytaj więcej ⇒

 

Etiologia


Wszelkie choroby skóry można leczyć kremami z kortykosteroidami pozostawiając bladą skórę. Hipopigmentacja ma miejsce ze względu na zmniejszoną aktywność melanocytów o mniejszych i mniejszych melanosomach.

Występuje najczęściej u dzieci w wieku od 3 do 16 lat i częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jednak dorośli mogą również cierpią z powodu tej choroby. Może występować częściej u pacjentów o lżejszej karnacji, ale jest bardziej widoczna u osób z ciemniejszą cerą.
Maksymalnie jedna trzecia amerykańskich dzieci w wieku szkolnym, może w pewnym momencie doświadczyć choroby. Jednopunktowe badania chorobowości w Indiach wykazały zmienne stopy z 8,4% do 31%. Inne badania wykazały, wskaźnik rozpowszechnienia w Brazylii o 9,9% , Egipcie 13,49%, Rumunii 5,1% , Turcji 12%, gdzie wyższe stopy zaobserwowano u osób ze złych warunków społeczno-ekonomicznych, a tylko 1% u dzieci w wieku szkolnym w Hong Kongu.

 

Objawy


Wygląd jest najbardziej widoczny podczas zimy w wyniku suchego powietrza wewnątrz domów. Latem, opalanie skóry normalnej powoduje albo blade plamy łupieżu albo ich uwidocznienie.
Indywidualne zmiany rozwijają się przez 3 etapy, czasem są swędzące:

  • czerwony – choć zaczerwienienie często łagodne i nie zauważone przez rodziców
  • blady – Gładkie, płaskie, blade plamy

Zmiany są okrągłe lub owalne, podniesione lub płaskie, wynoszą 0,5-2 cm, chociaż mogą być większe, zwykle ich liczba wynosi od 4 lub 5 do ponad 20. Łatki suche tworzą bardzo drobne łuski. Najczęściej pojawiają się na twarzy (policzki), ale w 20% pojawiają się również na barkach, szyi lub ramionach.

Wśród czynników sprawczych powinno rozważyć się Grzybicę i bielactwo.

 

Leczenie


Zaczerwienienie i swędzenie, jeśli występują, mogą być likwidowane za pomocą prostych środków zmiękczających i czasami hydrokortyzonu czy słabych sterydów.

Ponieważ płaty łupieżu alba nie ciemnieją normalnie na słońcu, skuteczna ochrona przed słońcem pomaga zminimalizować różnicę w zabarwieniu wobec otaczającej skóry normalnej. Mogą być wymagane kamuflaż kosmetyczne.

W wyjątkowo ciężkich przypadkach PUVA może być uznana za leczenie.

 

Rokowanie


Łupież alba może trwać od 1 miesiąca do około jednego roku, ale na twarzy może trwać latami.